Podjetje si mora za poslovanje priskrbeti čim cenejše finančne vire ter hkrati zagotavljati kapitalsko ustreznost. Optimalna finančna sestava je tista, ki najbolj zvišuje vrednost podjetja in hkrati zagotavlja plačilno sposobnost. Ovira za rast je največkrat v finančni sestavi, in če se tega ne zavedamo, nas bodo na to opozorili upniki, ki ne bodo želeli več sodelovati z nami.
Najpomembnejše pri poslovnih financah je poznavanje finančnih posledic pri pripravi, sprejemanju in izvajanju poslovnih odločitev. |
Finančni vzvod je orodje zniževanja povprečne cene finančne sestave (sestava virov financiranja). Vsak vir financiranja v okviru finančne sestave ima svojo ceno. Lastni viri so najdražji, najcenejši pa naj bi bili kratkoročni dolgovi, ker so tudi najmanj tvegani. Poznamo pa še cenejše, tiste, ki naj bi bili brezplačni. Z zadolževanjem lahko znižujemo ceno finančne sestave, ker so dolgovi cenejši od lastnega kapitala.
Kapitalska ustreznost draži poslovanje
Taka razlaga velja samo teoretično in samo, dokler smo kapitalsko ustrezni. Kapitalska ustreznost pa je protiutež finančnemu vzvodu kot orodju zniževanja cene virov. Če z uporabo finančnega vzvoda znižujemo povprečno ceno finančne sestave, pa moramo z zakonsko zavezo po kapitalski ustreznosti skrbeti za optimalni delež lastnega kapitala v finančni sestavi, ki zagotavlja nemoteno poslovanje oziroma tekoče poravnavanje obveznosti, ta pa je drag.
Poslovne odločitve imajo finančne posledice
Vse odločitve imajo finančne posledice, če pa se ne zavedamo posledic, imamo lahko težave. Lahko pa povsem normalno in nemoteno poslujemo, kot na primer trgovec, ki kupi po en evro in proda za dva evra, od ene odstotne razlike pa živi. Kljub matematičnemu neznanju mu lepo gre, dokler pač gre. Vsaka odločitev v podjetju spremeni sestavo sredstev in sestavo finančnih virov.
Naloga finančnika v podjetju je v skrbi za tekočo plačilno sposobnost, ki je predvsem odvisna od bonitete podjetja in finančnoposredniškega položaja. Med pomembnejšimi nalogami finančnika je tudi informiranje najvišjega vodstva in preostalih odgovornih v preostalih poslovnih funkcijah o finančnih posledicah njihovih odločitev. S tem finančnik pripomore k zagotavljanju kapitalske ustreznosti podjetja, ob predpostavki, da se uprava zaveda svoje odgovornosti.
Podjetje je kapitalsko ustrezno, če razpolaga z deležem kapitala v finančni sestavi, ki zagotavlja nemoteno poravnavanje obveznosti, pri tem pa upošteva vrsto in obseg poslov ter tveganja, ki jim je izpostavljeno podjetje ob poslovanju.
Tveganje ovrednotijo tudi dobavitelji
Obveznosti do dobaviteljev so dolgovi, katere moramo poravnati v nominalni vrednosti, brez stroškov financiranja. Ali so res blagovna posojila dobaviteljev brezplačna? Ponudimo dobaviteljem takojšnje plačilo, za kar nam bodo priznali popust za predčasno plačilo. Ko ponujeni popust preračunamo na letno obrestno mero, nam postane jasno, koliko so si dobavitelji zaračunali za tveganje, da jim ne bomo poravnali naših obveznosti v dogovorjenem roku. Iz višine popusta lahko tudi ocenimo, kakšna je dejanska nabavna vrednost blaga ali storitve, ki je sestavina našega izračuna prodajne cene.
Naložbe vežejo dolgoročna sredstva
Naložbe v osnovna sredstva in nakup podjetij so trajne ali vsaj dolgoročne naložbe, kar pomeni, da zahtevajo trajne ali vsaj dolgoročne vire. To zlato bilančno pravilo, ki je staro, kot je stara trgovina, smo nekoliko popravili za stopnjo specifičnosti kupljenega premoženja. Bolj kot je neko premoženje specifično, kar pomeni, da je alternativno manj ali neuporabno, več lastnega kapitala potrebujemo v finančni sestavi. Kapital je namenjen pokrivanju neuspešnih poslovnih poskusov.
Rast in naložbe podjetja vedno spremenijo poslovni vzvod, in sicer kot odnos med fiksnimi in spremenljivimi stroški. Z naložbo v nakup podjetja, tovarne ali samo opreme za povečanje obsega poslovanja se nam povečajo fiksni stroški, kot so financiranja, amortizacije, zavarovanja in še marsikaj. Te stroške pa lahko pokrijemo samo z dejansko prodano večjo proizvedeno količino po višji ali vsaj enaki ceni. Povečani fiksni stroški se razporedijo na večjo prodano količino, kar pomeni, da ne smemo več proizvajati količin, proizvedenih pred naložbo, ker bomo s tem "proizvajali" izgubo. Ta nepovratni ventil je lahko težava, zato je treba pred naložbo pošteno pretehtati alternativne možnosti posedovanja opreme ali izvajanja določenih procesov dela zunaj podjetja, ki je lahko cenovno učinkovitejše in bolj prilagojeno tržnim razmeram. Mehke vrnitve ni.
Ko rastemo, smo v krizi
Pri neizmerni želji in zahtevah po rasti se morda ne zavedamo, da kapital ne raste tako, kot lahko raste posel. Zato rastejo dolgovi, upadata pa kapitalska ustreznost in boniteta. Ko smo v obdobju rasti, smo v krizi in ta je primerljiva z vojnimi razmerami. Vojaški kirurgi ne delajo lepotnih operacij, to si lahko privoščite po vojni, če preživite. Račune ne plačujemo s poslovnimi načrti, s prihodki ali z dobičkom, še manj s tržnim deležem, ampak z denarjem, in še to danes.
Vir: Finance