Kriza je v Sloveniji nastopila kaki dve leti prehitro.
Mnogim še ni uspelo vsega olastniniti in prodati, zato imamo poleg finančne krize še krizo predzadnje faze lastninjenja.
Povpraševanje po svetovalnih poslovnih storitvah oziroma po tako imenovanem kriznem menedžmentu v času krize seveda narašča, saj se začnejo v podjetjih kazati napake vodenja. Velikokrat so potrebne hitre akcije in usklajenost vodstva ter lastnikov pri uvajanju neljubih sprememb.
Foto: Barbara Reya |
"Kriza je priložnost za učenje, zato je treba v odločanje vključiti čim več ljudi, da bodo odločitve stvar konsenza, in ne prisile zaradi nasveta svetovalca," je povedalJožko Peterlin, strokovnjak za poslovne finance. |
Napake pri vodenju ali uresničenje dejavnikov tveganj se najbolj pokažejo v kriznih časih, pravi Jožko Peterlin, strokovnjak za poslovne finance. Kot pojasnjuje, je v teh časih nastopila kriza zaupanja, kar je za posel najhuje. Po mnenju Simone Pavlica iz družbe Sirius pa prava kriza šele prihaja, saj je to, kar doživljamo, šele začetek.
Poslovne odločitve neobičajne
Obseg poslovanja podjetji se v takih razmerah po navadi krči in s tem je ogroženo doseganje načrtovanega denarnega toka. Jožko Peterlin pravi, da zunanji svetovalci v takih razmerah lahko predlagajo rešitve, ki se zdijo nevšečne, so pa za preživetje podjetja navadno potrebne. "Ker je kriza priložnost za učenje, je treba v poslovno odločanje vključiti čim več ljudi, tako da bodo odločitve stvar konsenza, ne pa prisile zaradi nasveta svetovalca," še dodaja sogovornik.
Zrela podjetja bodo znala poiskati rezerve
Oba sogovornika poudarjata, zakaj v časih krize naraste povpraševanje po kriznem menedžmentu. "Ljudje smo pač tako usmerjeni, da si takrat, ko nam gre dobro, ne vzamemo časa za opravljanje nalog, ki so temelj poslovanja. S tem mislim predvsem na upravljanje največjega kapitala podjetij - ljudi," meni Pavlica in dodaja, da bodo zrela podjetja v danih razmerah znala poiskala rezerve in storila vse za postavitev trdnih temeljev.
Foto: Urban Štebljaj |
"Ljudje smo pač takšni, da si, ko nam gre dobro, ne vzamemo časa za opravljanje tistih nalog, ki so temelji poslovanja. S tem mislim predvsem na upravljanje največjega kapitala podjetij - ljudi," je prepričanaSimona Pavlicaiz družbe Sirius. |
Težava v manjših in srednjih podjetjih
Trenutno imajo največ težav srednja in mala podjetja, saj za velike navadno poskrbi sistem, je prepričan Peterlin, na primer tudi na račun podizvajalcev in dobaviteljev.
"Poslovno nemoralno poslovodenje bo pospravilo s trga kar nekaj malih in srednjih podjetij," še dodaja. "V teh časih naj vsaj država poravnava svoje obveznosti v dogovorjenih rokih," poudarja Peterlin. Veliko podjetij ima namreč težave prav zaradi države, ki zamuja s plačili in se tudi drugače ne drži dogovorov. "Uradniki imajo plače zagotovljene, zakon pa je lahko ovira ali izgovor za poslovno nemoralno poslovodenje," še dodaja Peterlin. Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji poleg svetovne finančne krize še krizo predzadnje faze lastninjenja: "Kriza se je zgodila dve leti prehitro, ni nam še uspelo olastniniti do konca, kaj šele prodati naprej."
Vir: Finance