Običajni viri financiranja postajajo vse manj dosegljivi. V takih pogojih poslovanja bodo preživela le podjetja s pozitivnim denarnim tokom.
Za preživetje v krizi dobiček ni dovolj, preživeli bodo le tisti s pozitivnim denarnim tokom. Ko so banke v krizi, se moramo opreti na zagotavljanje denarnega toka iz dejavnosti.
"Denarni tok tekočih poslov zagotavljamo s politiko cen, kjer vrednotimo proizvod ali storitev po polni lastni ceni, povečani za financiranje obratnega kapitala in načrtovani dobiček, kot ceno lastnega kapitala," pravi predsednik Združenja poslovnih finančnikov Slovenije Jožko Peterlin. Dodaja, da moramo kasneje terjatev za opravljeno storitev ali prodano blago še izterjati. "Obvladovanje obratnega kapitala zagotavlja plačilno sposobnost ob predpostavki dobičkonosne kalkulacije," še opozarja.
Banke ne opravljajo svojega poslanstva
Tveganje financiranja ali refinanciranja so tveganja kapitalske neustreznosti. To tveganje pomeni, da nismo posojilno sposobni oziroma, da bomo morali posojilo ob zapadlosti v plačilo vrniti brez možnosti podaljšanja, pravi sogovornik. "V trenutnih tržnih razmerah, ko je nezaupanje med finančnimi ustanovami najvišje v zadnjih letih, se banke ukvarjajo same s seboj in so pozabile na namen njihovega nastanka. Ker se banke sanirajo, ne morejo opravljati svojega poslanstva normalno, moramo bolj skrbno, še bolj kot prej, skrbeti za doseganje lastnega pozitivnega denarnega toka," je prepričan Peterlin.
Primeri iz prakse |
Kako živeti od lastnega denarnega toka, boste lahko izvedeli v petek na seminarju Poslovne akademije Časnika Finance. Predavatelj Jožko Peterlin nam bo med drugim povedal, katere vrste vrednosti predstavljajo zaloge, koliko financiranja lahko zaupamo dobaviteljem, kako doseči skladnost denarnih tokov sredstev z denarnimi tokovi dolgov in kako zmanjšati odvisnost od bank. Govoril bo še tudi o vlogi nabave, prodaje, kadrov, financ in proizvodnje pri zagotavljanju denarnega toka, predstavil alternativne oblike unovčevanja terjatev in računovodske metode, s katerimi si lahko dodatno pomagamo. Za podrobnejše informacije in prijavo obiščite spletno stran Poslovne akademije, nam pišite na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., ali pa pokličite na 01 / 30 91 475. |
Vir: Finance