Včasih so v podjetjih prihodke, odhodke in poslovni rezultat načrtovali kot rezultat "pod črto". Toda nismo več v obdobju, ko lahko dobiček izračunamo "pod črto". Danes nam ga določijo lastniki. Nekoč smo namreč v podjetjih od prihodkov odštevali odhodke, kar je ostalo, pa nismo vedeli, čigavo je, zato tudi ni bilo tako pomembno. Danes pa točno vemo, čigav je tako izračunan poslovni izid, in to nam pomeni merilo.
Ocena zahtevane stopnje donosa
Prihodki so rezultat prodane količine in prodajne cene. Če prodajamo dražje, prodamo manj, če prodajamo ceneje, upamo, da bomo prodali več. Tako ali drugače nam je ob danem tržnem deležu usojen relativno nespremenjen prihodek. Kapital pa ima svojo ceno. Zahtevan donos ni nič drugega kot pričakovanja lastnikov glede na tveganost naložbe. Inflacija, tveganja in priložnosti na trgu so dejavniki, iz katerih lastniki ocenijo zahtevano stopnjo donosa. Višja inflacija zahteva večji nominalni donos. Višja stopnja tveganja določa višjo maržo za tveganje, ki se pripiše zahtevani stopnji donosa na netvegano naložbo, kot je državni vrednostni papir. Priložnosti na trgu so kot druge možne naložbe na trgu s primerljivo enako stopnjo tveganja. Če država ponudi realno dva odstotka obresti za svoje na primer izdane vrednostne papirje, bodo lastniki vlagali v podjetje, ki je bolj tvegano, samo če bo donos višji.
Drugačno merjenje poslovne uspešnosti
Razmišljanje o merjenju poslovne uspešnosti se je zdaj nekoliko spremenilo. To je najpomembnejši razlog, da se tudi formula (prihodek - odhodek = dobiček) nekoliko spremeni (prihodek - dobiček = odhodek). Glavni razlog je, da je donosnost oziroma višina dobička zahtevana že pred začetkom poslovanja - določijo nam jo lastniki. Vsi namreč, ki vložimo denar v banko ali kupimo obveznico, hočemo natančno informacijo, kako visoke in kdaj bodo obresti na vloženi denar. In ker je delnica le alternativna naložba državnim obveznicam ali depozitu v banki, so pričakovanja enaka - ravno tako vnaprej želimo vedeti, kakšen je dobiček, le pot je nekoliko različna. Če banka ne izplača obljubljenih obresti, bi lahko sledil njen stečaj. Če pa uprava podjetja ne doseže zahtevane stopnje donosa, lahko sledi njena zamenjava.
Obvladovanje tveganj
Pri oceni, koliko donosa lahko zahtevamo od podjetja oziroma koliko donosa lahko uprava ponudi lastnikom, si lahko pomagamo tudi s prilagajanjem kapitalske sestave. Manj tvegano podjetje potrebuje manj lastnega kapitala za pokrivanje možnih izgub. Primerno orodje je tvegana vrednost (VaR), s katero izračunamo možno izgubo iz naslova tveganju izpostavljenih sredstev in dolgov podjetja, z vnaprej določeno gotovostjo izračuna. Po obvladovanju tveganj moramo tvegano vrednost občutno znižati, kar je tudi cilj obvladovanja tveganj. Če imamo zunanje izvajalce ali svetovalce pri obvladovanju finančnih tveganj, zahtevajmo matematični izračun upravičenosti njihovega dela.
Ko v podjetju znižamo tvegano vrednost, lahko znižamo tudi potrebni kapital za pokrivanje možnih izgub. Z vidika finančnih tveganj, ki zadnje čase precej vplivajo na finančne rezultate podjetij, si lahko zagotovimo načrtovani dobiček, če pristopimo k obvladovanju finančnih tveganj. Pri uporabi finančnega vzvoda lahko donos na kapital podjetja povečamo, s tem pa ne povečamo stopnje tveganja naših lastnikov in upnikov, zato ti niso upravičeni zahtevati večji donos. Finančno obvladovanemu podjetju se z znižanjem lastnega kapitala, do meje obvladovane tvegane vrednosti, stopnja tveganja ne poveča, zato postane donosnejše podjetje in še zanimivejše za trg. Če je finančni trg učinkovit, se bo dodana vrednost ekonomsko pokazala na tržni vrednosti podjetja.
Uravnavanje kapitalske ustreznosti
Obvladovanje finančnih tveganj prispeva k uravnavanju kapitalske ustreznosti. Zahtevani donos (dobiček) nam po nekoliko spremenjeni formuli jasno pove, koliko lahko zapravimo, to pa je tisto, čemur smo rekli "pod črto". Ko obvladamo prihodke in odhodke, obvladamo lastnike, ker so zadovoljni z doseganjem zahtevane stopnje donosa. Lahko sklenemo, da se moramo v podjetju ukvarjati predvsem z našimi kupci in lastniki, da bi uresničili opisane zahteve.
Vir: Finance