Z neobvladanimi tveganji lahko delničarji zamajajo upravo

Pred nedavnim sta v tujini potekala sodna procesa proti upravi, ki ni obvladovala finančnih tveganj in je tako postala odškodninsko odgovorna do delničarjev. V prvem primeru je sodišče odločilo, da je uprava odgovorna, ker ni varovala izpostavljenosti pred spremembo cene pšenice, zaradi česar je podjetje imelo izgubo, v drugem pa je uprava pred sodiščem odgovarjala, ker ni varovala izvoza pred spremembami deviznega tečaja in ga v javnih dokumentih ni razkrila. Kar nehote se nam ponudi primerjava z našimi podjetji.

 

Odvisnost prihodka od cene pšenice

Upravi prvega podjetja je bila odgovornost za povzročeno škodo dokazana. Prihodek podjetja je bil v 90 odstotkih odvisen od cene pšenice, uprava ni varovala njene cene pred spremembo, tržna cena je padla in podjetje je imelo izgubo. Sodišče je odločilo, da je uprava odgovorna za nastalo škodo, ker bi se morali seznaniti z možnostmi, ki jim jih ponuja trg za preprečitev škode. Varovanje je bilo po mnenju sodišča zaradi velike izpostavljenosti spremembi cene pšenice nujno.

Devizni tečaj in vrednost delnice

V drugem primeru so delničarji tožili upravo zaradi znižanja cene delnice na trgu. Denar so vložili v delnice podjetja na podlagi poročila uprave o načrtovani rasti. Po nakupu delnic je njihova cena zaradi nedoseganja načrtovanega poslovnega izida upadla. Odškodninska zahteva je bila utemeljena na pomanjkljivem razkritju uprave o pomanjkanju primerne politike varovanja pred tečajnimi tveganji. Prihodek podjetja je bil večinoma odvisen od izvoza v tuji valuti. Zato so bili lastniki prepričani, da bi morala uprava razkriti informacije o tečajnem tveganju, ker so bile te bistvene pri odločitvi o nakupu delnic podjetja. Sodišče je pri razsodbi uporabilo sodno prakso prvega podjetja.

Primerjava z našimi podjetji

Oba primera odgovornosti uprave lahko enakovredno primerjamo z domačimi razmerami. Koliko podjetij v Sloveniji "boli glava" zaradi možne spremembe cene nafte, aluminija, kave, celuloze ... Naftarjem cene postavlja vlada, zato prenašajo odgovornost nanjo. Marsikaj pa ni v interesu države, ampak zgolj delničarjev. Ti utegnejo biti za svoj denar prav neprijetno nadležni.

Delničarji so zaupali vodenje podjetja upravi, ne pa trgu

Tečaj dolarja marsikateremu podjetju kroji poslovni in finančni rezultat. Delničarji so zaupali vodenje podjetja upravi, ne pa trgu. Uprava mora obvladati tržne razmere. Poznati mora tveganja, ki jim je izpostavljeno podjetje, in določiti pravilno politiko obvladovanja teh tveganj. To ni zahteva do vseh članov uprave, da so seznanjeni z možnimi orodji obvladovanja finančnih tveganj. Vsi pa so odgovorni, da zaposlijo prave ljudi na prava mesta. Znanje je na trgu in samo od profila tveganja v podjetju je odvisno, ali je lastništvo takega posebnega znanja ekonomsko upravičeno.

Kaj vpliva na uspešnost uprave?

Vpliv dejavnikov tveganja, kot so devizni tečaji, obrestne mere, cena pšenice ali nafte, so izmerljivi z eno od statističnih metod, to je regresijsko analizo. Vpliv teh dejavnikov na poslovni in finančni rezultat podjetja pa po drugi poti vpliva na vsako podjetje. Delež izvoza ali uvoza v tuji valuti določa odvisnost uspeha podjetja od spremembe deviznega tečaja. Finančna sestava in vrste izbranih obrestnih mer določajo vpliv obrestnega tveganja oziroma spremembe višine obrestne mere na finančno uspešnost. Delež določene surovine v sestavi lastne cene izdelka in spremenljivost cene te surovine prav tako določajo uspešnost podjetja ali uprave.

Razkritje usmeritev obvladovanja tveganj v podjetju

Ko zaposlimo ali najamemo primerne strokovnjake in ti določijo najustreznejšo politiko obvladovanja finančnih tveganj, ko v nadaljevanju to politiko uresničujemo, nastopi čas razkritja bistvenih odločitev pri obvladovanju tveganj zdajšnjim in možnim delničarjem. Te informacije pomembno vplivajo na odločitev o prodaji ali nakupu delnic podjetja, še posebno v razmerah, ko uprava ponuja zelo optimistične poslovne rezultate. Predvidena donosnost podjetja je lahko, glede na stopnjo tveganja, zadostna ali nezadostna. Vsak ima svojo mejo, vsi pa moramo imeti vse pomembne informacije za odločanje.

Ko znamo določiti najustreznejšo politiko obvladovanja tveganj v podjetju, pravilno oceniti stopnjo tveganja in njegov vpliv na podjetje, pravilno razdeliti naloge pravim sodelavcem, izmeriti uspešnost varovanja in, na koncu, ko znamo razkriti bistvene odločitve o obvladovanju tveganj zdajšnjim in možnim delničarjem, bomo lahko spali nekoliko drugače od naših kolegov iz uvodnih primerov.

Vir: Finance