Plačilna sposobnost ni le v domeni finančnika
Skrbnik finančne funkcije v podjetju je finančnik, ki je odgovoren upravi ali lastnikom za finančni del poslovanja podjetja, čeprav se finančna funkcija opravlja tudi v drugih poslovnih funkcijah. Finančnik je neposredno odgovoren za kratkoročno plačilno sposobnost podjetja, hkrati pa lahko pripomore k donosnosti in s tem dolgoročni plačilni sposobnosti podjetja. Odgovorni za nabavo podpiše naročilnico in s tem vede ali nevede neposredno vpliva na plačilno sposobnost podjetja. Plačilni pogoji v prodaji določajo vezavo finančnih sredstev in s tem stroške finančne sestave. Izbor valute, v kateri nabavljamo in prodajamo, je usodnega pomena in morda se ne zavedamo dovolj, kako usodno lahko vpliva sprememba deviznega tečaja na poslovni izid. Zato moramo pri finančnem načrtovanju spoštovati finančne usmeritve v vseh poslovnih funkcijah. Razvoj podjetja že v fazi razvoja izdelka večinoma določi polno lastno ceno izdelka in s tem neposredno vpliva na stroškovno učinkovitost prodajnega programa. Tehnologi v proizvodnji načrtujejo opremo, ki je primerna za proizvodni proces, ni pa rečeno, da je ta tudi ekonomsko upravičena. Oprema skupaj z drugimi sredstvi veže finančna sredstva, ki zahtevajo nadomestilo za uporabo. Za vsako naložbo mora biti opravljena analiza vrednosti, s katero ugotovimo, ali obstaja na trgu dovolj kupne moči za naše načrtovane poslovne aktivnosti. Prav tako je cenovna prožnost tisti element pri načrtovanju prodajne cene, ki vpliva na poslovni izid in vrednost podjetja. To je le nekaj primerov finančnih odločitev, ki jih sprejemajo ljudje na drugih poslovnih funkcijah brez finančnega predznanja. Podobno je s kadrovsko funkcijo, ki ni le v domeni kadrovskega direktorja. S sodelavci ravnamo vsi, kadrovska služba pa skrbi za primerna orodja vodenja in razvoj znanj na tem področju. Finančna politika je politika podjetja in s tem zavezujoča za vse ravni poslovnega odločanja. Strateški poslovni načrt vsebuje tudi usmeritve finančne službe pri doseganju finančnih ciljev podjetja.
Spoštovanje tveganj je bistveno pri načrtovanju
Poslovni načrt prodaje in nabave je podlaga za izdelavo načrtovanih finančnih in denarnih tokov podjetja. Vsako odstopanje od načrtovane prodaje in nabave pomembno vpliva na plačilno sposobnost podjetja. Zato je v razmerah negotovosti treba načrtovati glede na tveganja, ki jim je podjetje izpostavljeno. Prevelika odvisnost od enega poslovnega partnerja, neprimerno komuniciranje z javnostmi, okoljska vprašanja in večinoma tudi finančni trg odločilno vplivajo na trajnostni razvoj podjetja. Finančna tveganja so tveganja spremembe poštene vrednosti deviznega tečaja, obrestnih mer in drugih borznih cen, te spremembe pa so lahko tako velike, da lahko vodijo v propad podjetja. Biti konkurenčen ali ne je odvisno predvsem le od obvladovanja finančnih tveganj. Kot primer navedimo samo tečaj dolarja, ki je sposoben v dobrem letu zrasti ali pasti za 20 odstotkov. Kdo ima v svoji kalkulaciji na konkurenčnem trgu predvideno takšno rezervo? Sprememba deviznega tečaja ni višja sila, ampak dejstvo. Z njo moramo računati in jo obvladovati.
Nobeno podjetje ni šlo v stečaj, ker je poslovalo z izgubo, ampak zato, ker ni bilo denarja na računu. Zato je osredotočenost na denarne tokove odločilnega pomena za obstoj podjetja. Odgovornost do vseh interesnih skupin v družbi pripomore k ustvarjanju ugleda podjetja v javnosti, kar vpliva tudi na posojilno boniteto podjetja, ob predpostavki, da je doseganje načrtovanih denarnih tokov še vedno na prvem mestu. Uspešni odnosi z javnostmi so torej orodje za doseganje pozitivnega denarnega toka.
Obvladovanje finančnih tveganj je ena bistvenih nalog finančnika. Spremenljivost deviznih tečajev in obrestnih mer na trgu pomembno vpliva na ustvarjanje ekonomske dodane vrednosti. Ker nič ni več gotovo, moramo pri poslovnem načrtovanju upoštevati verjetnosti dogodkov glede na posebnosti poslovanja konkretnega podjetja. Poslovni načrt mora najprej določiti tveganja in njihovo moč vpliva na poslovni izid in denarni tok. V sodelovanju z drugimi poslovnimi funkcijami v podjetju načrtujemo tveganju izpostavljena sredstva in dolgove ter določimo raven, ki jo bomo varovali, da ne bi prevrednotovalni popravki ogrozili likvidnosti podjetja. Ko tveganju izpostavljeni postavki določimo primeren instrument za varovanje, se prevrednotovalni popravek varovane postavke pobota s prevrednotovalnim popravkom instrumenta za varovanje in tako dosežemo načrtovano vrednost iz poslovnega načrta. Obvladovanje finančnih tveganj je dolžnost uprave po ZFPP in zaupana predvsem finančni službi. Glede na izkušnje pri poročanju podjetij lahko sklepamo, da uprave ne poznajo dovolj svojih obveznosti glede pravilne poslovne presoje, ki zajema tudi zavedanje o spremenljivosti finančnega trga.
Skupina podjetij je lahko izziv
Podjetja v skupini pomenijo s finančnega vidika dodatno težavo, ker so posamezna podjetja v različnih finančnih sistemih in imajo samostojno finančno funkcijo. Zato je na ravni skupine priporočljivo pripraviti finančne usmeritve. Finančne usmeritve skupine lahko pripomorejo k obvladovanju denarnih tokov v skupini. Doseganje kratkoročnih ciljev, s spoštovanjem različnosti kultur in trgov, nam omogoči srečanje z velikim ciljem podjetja. Neposredni veliki cilj je uresničevanje strateškega poslovnega načrta, posredni pa povišanje vrednosti lastnikovega premoženja. Doseganje velikega cilja je rezultat sodelovanja intelektualnega kapitala podjetja, ki lahko edini ustvari ekonomsko dodano vrednost in je ob pravi obravnavi konkurenčna prednost podjetja na trgu. Poslovanje v skupini nam omogoči izkoristiti prednosti posameznih finančnih sistemov in intelektualnega kapitala ljudi, ki te prednosti zaznajo in izkoristijo. Zato je decentraliziranost poslovanja in finančne funkcije lahko tudi prednost.
Kovač ima klešče, direktor finančni načrt
Finančno načrtovanje je med najpomembnejšimi orodji vodenja poslovne politike. Denar se je do zdaj pokazal kot najuspešnejše merilo poslovnega uspeha. Zato načrtujmo denarne tokove in odmike od zastavljene poti skrbno analizirajmo. Poslovne odločitve v vseh poslovnih funkcijah morajo biti osredotočene na veliki cilj lastnikov - pozitiven denarni tok. Poslanstvo podjetja je le sredstvo za doseganje postavljenih ciljev in zgolj alternativa vlagateljem na finančnem trgu.
Z denarjem se začne in konča, vse drugo so samo variante na isto temo. Finančni načrt je orodje in hkrati obljuba lastnikom, s katero si kupujemo delo oziroma denar. Vloga nadzornega sveta je spremljava uresničevanja v poslovnem načrtu zastavljenih ciljev. Odgovornost nadzornega sveta do lastnikov je jasna, zato sta nadzor in poseganje v poslovne odločitve, ob nedoseganju poslovnih načrtov, laže razumljiva. Zato je izdelava poslovnega načrta in finančnega načrta v njem usodnega pomena za sodelovanje z lastniki podjetja, saj pomeni usodno vez med vodenjem in upravljanjem podjetja.
Vir: Finance