Finančno načrtovanje je več kot prilagajanje številk načrtovanim bilancam

Pri finančnem načrtovanju se običajno osredotočimo na načrtovanje poslovnega izida kot posledice doseženih načrtovanih poslovnih odločitev. Že nekoliko manj so pomembne spremembe med sredstvi in dolgovi podjetja. Redko se zgodi, da v financah postavijo omejitve pri poslovnem načrtovanju, predvsem, kar se tiče še mogočega zadolževanja v prihodnosti. Spremembe sredstev in dolgov podjetja lahko usodno vplivajo na delničarjevo premoženje, kratkoročno pa vplivajo na poslabšanje plačilne sposobnosti podjetja.

 Samo z denarjem lahko poravnavamo račune, dobiček ni dovolj

Načrtovanje kratkoročne plačilne sposobnosti oziroma obvladovanja denarnega toka je naloga finančne službe, ki jo morajo razumeti vsi deležniki finančne funkcije v podjetju. To funkcijo opravljajo tudi v prodaji, nabavi, kadrovski službi, skratka v vsaki poslovni funkciji, ki s poslovnimi odločitvami vplivajo na denarni tok podjetja. Glede na to, da ima vsaka poslovna odločitev finančne posledice, moramo pri načrtovanju poslovnih odločitev predvsem skrbeti za finančni rezultat podjetja. Ta pa se meri v razpoložljivem denarnem toku, in ne v poslovnem izidu kot poslovnem rezultatu podjetja. Načrtovanje in pozneje doseganje donosnosti podjetja vpliva na dolgoročno plačilno sposobnost, medtem ko moramo živeti danes in biti vsak trenutek plačilno sposobni.

Izguba še ni dovolj za začetek stečajnega postopka, prazen transakcijski račun pa vsekakor

In kaj moramo še načrtovati, da bi obvarovali sredstva in dolgove podjetja pred spremembo poštene vrednosti? Kaj lahko naredimo, da bodo načrtovana oziroma potrebna sredstva in dolgovi varovani pred spremembo denarnih tokov? Ne glede na to, da zakon o finančnem poslovanju podjetij zavezuje upravo podjetja, da obvladuje finančna tveganja, je smiselno, da to počnemo predvsem zaradi zavarovanja načrtovanih finančnih rezultatov. Žal je večina uprav nagrajena glede na doseganje načrtovanih poslovnih rezultatov za določeno poslovno ali davčno leto. Zanemarjamo pa trajnostni razvoj podjetja, ki lahko vsem interesnim skupinam, še najbolj pa lastnikom zagotovi dodano vrednost na dolgi rok. Načrtovanje obvladovanja finančnih tveganj je nadgradnja poslovnega načrta. Ne glede na izbor orodij za obvladovanje finančnih tveganj se vsako tveganje varuje pred nastankom možnega škodnega primera.

Nekakovostno načrtovanje usodno vpliva na druge dejavnosti, povezane s poslovnim načrtovanjem

Kakovosten poslovni načrt in iz njega narejen finančni načrt pomenita podatkovno podlago za kakovostno varovanje načrtovanih poslov pred spremembo finančnih mer, ki vplivajo na denarni tok ob izvedbi dogovorjenega posla. Če načrtujemo izvoz v ameriških dolarjih, ki so izredno spremenljivi, moramo vedeti, da lahko sprememba tečaja dolarja ogrozi donosnost izvoznega posla. Zato je smiselno, da se pred to spremembo tečaja zavarujemo, s tem si zagotovimo maržo, ki smo jo predvideli v izvozni prodajni ceni. Če načrtovanega izvoza ne uresničimo oziroma se varovana postavka ne uresniči, instrument za varovanje pa smo sklenili ob načrtovanem izvozu, pomeni, da smo varovali napačno oziroma škodljivo. Samo od finančnega trga je odvisno, ali bo naš instrument za varovanje zaprt z izgubo ali dobičkom. Vedeti moramo, da je nekakovostno načrtovanje škodljivo za nadaljnje dejavnosti finančnega odločanja.

V strateških usmeritvah predvidimo spremembe računovodskih standardov

Od računovodskih standardov, ki veljajo v državi (davčnem sistemu), je odvisno, kako bodo prevrednotenja naših terjatev in dolgov vplivala na davčno osnovo. Ali bomo še lahko uporabljali predpostavko previdnosti in imeli v bilancah skrite dobičke ali pa bomo morali vse možne dobičke izkazati v poslovnem izidu in na možni dobiček plačati davek? To nas čaka, novo leto je tu in z njim mednarodni računovodski standardi. Ti prinašajo nekaj novosti, davčna uprava pa se bo odločila, kaj potrebuje, možnosti ima kar nekaj. Zato moramo skrbeti, da bo naša davčna osnova načrtovana in tudi dosežena. Imamo veliko možnosti za njeno uravnavanje. Finančni instrumenti so tveganju izpostavljena finančna sredstva in dolgovi podjetja, lahko pa so tudi orodja oziroma instrumenti za obvladovanje tveganju izpostavljenih finančnih instrumentov. Morda nam davčna uprava ne bo priznala nevednosti pri obvladovanju finančnih tveganj in nam nastale izgube ne bo priznala v poslovnem izidu. Zakon o finančnem poslovanju podjetij nas zavezuje in nespoštovanje tega zakona ne more biti razlog za znižanje davčne osnove.

Trdo finančno načrtovanje izgublja moč

Pravimo, da je finančni načrt pogodba, zaveza uprave in zaposlenih do lastnikov. "Finančni načrt je orodje represije, in ne inventivnosti," meni nekdanji predsednik uprave Chryslerja Bob Lutz. Ljudje bomo naredili vse ali skoraj vse, da bomo načrtovane številke tudi dosegli. Če se bodo stvari razvile drugače, kot smo načrtovali, bomo v veliki stiski in iz dneva v dan je večja verjetnost, da bo temu tako. Kako omogočiti ljudem kreativno okolje, kjer finančni načrt ne bo palica in korenček? Zamenjajmo pravila igre in bodimo boljši od tekmecev, posvetimo se dolgoročnemu zadovoljstvu kupca, bodimo boljši od ekipe v konkurenčnem podjetju. Če bo temu tako, ne bomo razmišljali o prilagajanju številk v bilanci načrtovanim bilancam, ampak bomo stremeli k izkoriščanju primerjalnih prednosti in bomo dolgoročno uspešnejši. Lastniki lahko nesporno primerjajo uspeh svojega podjetja s tekmeci. Tržni deleži zagotavljajo dolgoročni obstoj ter donosnost danes in v prihodnosti. Vprašanje je samo, ali so kakšne alternativne rešitve, ki bi nadomestile finančno načrtovanje in ali imamo lahko boljše orodje upravljanja podjetja, kot je finančni načrt.

Posvet o finančnih posledicah poslovnega načrtovanja

V četrtek bo potekal seminar Finančne posledice poslovnega načrtovanja, ki ga organizira Časnik Finance v sodelovanju z Združenjem poslovnih finančnikov SlovenijeMojca Jazbinšek Volk, namestnica generalnega direktorja v družbi Steklarna Hrastnik- skupina, bo predstavila načrtovanje kot temeljno dejavnost menedžmenta, razvitost finančnega načrtovanja v Sloveniji, področja finančnega načrtovanja, pristojnosti in odgovornosti finančne in drugih funkcij podjetja pri finančnem načrtovanju in podatkovno podlago za oblikovanje finančnih načrtov. Jožko Peterlin, predsednik Združenja poslovnih finančnikov Slovenije, bo pojasnil, kako zagotoviti doseganje načrtovanih poslovnih rezultatov in načrtovanih denarnih tokov v trenutnih tržnih razmerah, načrtovanje obvladovanja finančnih tveganj, vpliv računovodskih standardov na načrtovani poslovni izid in alternativne oblike določanja ciljev podjetja. Predavatelja bosta predstavila tudi praktične primere poslovnega in finančnega načrtovanja s posebnostmi.

Vir: Finance